Grecja jest demokracją parlamentarną. Na czele państwa stoi prezydent, który jest wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję. Władzę ustawodawczą sprawuje parlament oraz prezydent. Parlament składa się z 300 parlamentarzystów, wybieranych na czteroletnią kadencję.
Obecna sytuacja polityczna
W czerwcu 2012 po powtórnych wyborach (po majowych nie utworzono rządu), premierem został Andonis Samaras z Nowej Demokracji tworząc koalicyjny rząd z PASOK-iem i Demokratyczną Lewicą (DIMAR). W czerwcu 2014, po uprzednim wycofaniu się DIMAR, krajem kierowały jedynie te same dwie partie, na przemian sprawujące władzę od 1974 r.Po przedterminowych wyborach w styczniu 2015 roku, wygranych przez Koalicję Radykalnej Lewicy (SYRIZA), premierem został Alexis Tsipras, tworząc rząd koalicyjny z Niezależnymi Grekami. 5 lipca 2015 odbyło się referendum, w którym Grecy większością prawie 62% opowiedzieli się przeciwko zagranicznej pomocy finansowej na warunkach „trójki".
Gospodarka Grecji jest społeczną gospodarką rynkową, od 2002 r. środkiem płatniczym jest euro.
Grecja należy do najbardziej zadłużonych państw w UE.Greckie zadłużenie wynosi 175 PKB
czyli ok. 340 mld euro.
Bezrobocie wynosi 26 proc. i wzrosło 4-krotnie w stosunku do sytuacji przed kryzysem i jest najwyższe w UE. Sytuacja ta dotyczy ludzi młodych, poniżej 24 roku życia niewykształconych. Niemalże 55% spośród z nich nie ma zatrudnienia.
W celu uniknięcia niewypłacalności rząd narzuca, pod presją kredytodawców, kolejne cięcia budżetowe i oszczędności, co powoduje wzrost bezrobocia.
źródła:
http://www.bankier.pl
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_Grecji
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz